Õp. Aron Lips

Aeg: 21. - 27. november, 2021

Sihtpunkt: Hispaania, Valencia

Teema: EDUCATIVE ROBOTICS AND CODING WITH ARDUINO (Hariduslik robootika ja programmeerimine Arduinoga)

Koolituse läbiviijateks olid koolitus- ja praktikakeskus ESMOVA.

Koolitus algas programmeerimistarkvara Mblocki tutvustamisega. Tutvustati erinevaid muutujaid, funktsioone ja tsükleid. Mblokiga programmeerisime erinevaid andureid: potentsiomeeter, infrapunase andur, ultraheli andur, kontaktlülitid. Samuti programmeerisime erinevaid väljundseadmeid nagu näiteks LED-tuled, alalisvoolumootor, servomootor, summerid. Näidisülesannetena tegime läbi erinevaid projekte, milleks olid näiteks mitme valgusfooriga süsteem ja servomootorite juhtimine potentsiomeetriga. Lisaks ehitasime roboti, mis suutis sõita valguse järgi, mööda joont ja vältida objekte. Kursuse lõpuks tegime objekti kiiruse mõõtmise vahendi ja Galileo eksperimendi Arduinoga.
Esimesel koolituspäeval tehti kõigile ka ekskursioon Valencia vanalinnas ja ülevaade linna ajaloost. Lühidalt räägiti järgnevast:

Valencia on suuruselt kolmas linn Hispaanias. Asub osaliselt kuivendatud Turia jõe ühinemiskohas Vahemeres. Valencia asutati 137. aastal eKr Roomlasete poolt ja tollal nimetati linna ise Valentia edetanorum. Linn sai oma nime ladinakeelsest sõnast “Valentia”, mis tähendab “tugevus” ja “vaprus”.

Aastal 714 alistus Valencia araablastest sissetungijatele võitluseta, kes esmalt muutsid linna katedraali mošeeks. Araablaste kohaloleku ajal sai Valenciast edukas linn, oluline kaubanduskeskus, kus müüdi siidi, nahka, keraamikat, hõbedat ja klaasi. Araablaste ajast alates on Valencia rikas arhitektuuripärand.
Araablaste aeg jätkus kuni 1238. aastani, mil kuningas Jaime I maurid linnast välja saatis. Kuigi maurid saadeti riigist välja, on nende mõju jäljed kunstile, köögile ja akvedukti arengule endiselt nähtavad. Arvatakse, et Valencia kuldne aeg oli ajavahemik 14. – 15. Sel perioodil ehitati linna kõige tuntumad hooned. Nende hulgas on Valencia katedraal, Torres de Serrano, Torres de Quart ja siidivahetushoone (kohapeal nimega La Lonja)

Viimasel koolituspäeval külastasime kohalikku kooli. Koolis käisid lapsed vanuses 3.-18. aastased. Meie mõistes klassikaline aine tööõpetus/tehnoloogiaõpetus neil puudub ja ühes klassis õpib korraga 28 õpilast.

Kui satute Hispaaniasse, siis proovige kindlasti Paellat (riis koos küpsetatud mereandidaga). Valencias ei tohiks jätta külastamata Valencia kunsti- ja teaduslinnakut, teadusmuuseumi (Science Museum), veemaailma (oceanografik) ja loomaaeda (biopark). Vanalinn on oma vaatamisväärsustega imeline.

NB! Tänavatel kasvab palju apelsinipuid.

Avaldatud 13.12.2021. Viimati muudetud 01.11.2023.