Aeg: 1. - 6. november, 2021
Sihtpunkt: Belgia, Gent
Teema: Flaami Kultuuri ja STEAM e. teaduse, tehnoloogia, inseneeria, kunsti ja matemaatika kombineeritud koolitus.
Koolituse läbiviijateks olid õpetajad Flaami Õpetajate Akadeemiast.
Gent asub Belgia Kuningriigi Flaami osas ja on suuruselt sarnane Tallinnaga ning on ka alates 1977. aastast meie pealinna sõpruslinnaks. 13. sajandil aga oli Gent Pariisi järel suuruselt teine linn Euroopas ületades suuruselt nii Londonit, kui ka Moskvat. Genti ajalugu ja kultuur on tihedalt integreeritud kooliharidusse: tehakse õppekäike, arutlusi ja ettekandeid enamasti kasutades paaris või rühmatöid. Brüsselis, euroopa ajalugu käsitlevas muuseumis, on uusimat tehnoloogiat kasutades võimalik tutvuda ajaloo keerdkäikudega. Kuid kõige vapustava elamuse nii heli, aga ka 3D prillide abil, saab hoopis St. Bavo katedraalis Jan van Eycki altarimaali tutvustaval näitusel. Kasutades tipptehnoloogiat toodi 15. saj Flaami kunsti tippteose loomislugu reaalsuses silme ette. Kõikidele näitustele sai ainult ette broneerides ja koroona passi esitades ning loomulikult maski kandes.
Külastusel Melle (katoliku) koolis sai tutvuda äärmiselt huvitava Flaami haridussüsteemiga. Näiteks sai näha reaalseid õpitingimusi ja vahendeid nii renoveeritud osades, kui ka 150. aasta taguseid õppeklasse, kus siiani toimub õppetöö. Kooli juhatajaks on viimane munk, sest kooli asutajate eesmärk oli anda haridust vaid poistele ning tollase kooli traditsiooni kohaselt olid mungad õpetajad. Muutus süsteemis toimus 15 aastat tagasi, kus lubati kooli õppima ka tüdrukud, kes moodustavad nüüdseks kolmandiku õpilastest. Samuti leidub koolis eraldi nii poistele ja tüdrukutele ka tasuline internaat, kus õpilane peab kaasa tooma vaid oma madratsi, sest mööbel on olemas. Koolis söök on samuti tasuline ja lõuna maksab 6,2 eurot söögikord. Nii nagu ka toit, on ka õpikud selles haridusasutuses tasulised. Kuid kõigest sellest hoolimata on kool, tänu oma koolide edetabelite kõrge koha tõttu, väga hinnatud ning sinna sõidetakse õppima üle kogu Belgia.
Esmakordne töö robootikas- Lego Boosti roboti valmistamine ja programmeerimine- see oli põnev ja uusi teadmisi-oskusi andev kogemus. Ka pralinee kommide valmistamine andis sissevaate kondiitrite ja šokolaadiarmastajate elule. Nimelt on kvaliteetse pralineekommi tegemine mitte ainult aeganõudev, aga ka täpsust vajav ettevõtmine, sest ainult väga headest toorainetest ei piisa, vaja on ka erinevaid töövahendeid ja eriti kannatlikku meelt. Pole ju ka ime, et nad teadad mida teevad, belglased on šokolaadi valmistamises Euroopa liidrid. Seega praktikumide kogemused aitavad paremini aru saada, kui tihedalt on omavahel seotud STEM, kultuur ja haridus Belgias.